Metal-glu Rapid
METAL-GLU Rapid jest to gęsty uniwersalny klej epoksydowy-dwuskładnikowy preparat regeneracyjny, szybkowiążący umieszczony w dwóch strzykawkach dozujących. Łączy ze sobą metale, ceramikę, beton, drewno, gumę twardą, szkło, marmur, tworzywa (nie skleja detali z polietylenu, polipropylenu, teflonu)
Wysokowytrzymały, szybkowiążący preparat dwuskładnikowy dla naprawy odlewów, spawów, dla łączenia detali z różnych materiałów. Skleja i wypełnia jamy i pęknięcia, mocuje wzajemnie detale, umożliwia formowanie zniszczonych gniazd łożysk etc..
Klei i wypełnia ubytki, wiąże w 15 minut. Produkowany w kolorze aluminiowym
UWAGA, WIELKA ZALETA – REWELACYJNA ZMIANA WŁASNOŚCI PRZY ZMIANIE PROPORCJI MIESZANIA!
Sami możemy wpływać na elastyczność kleju-pasty po dokładnym zmieszaniu, przez 3-minutowe mieszanie składników w różnych proporcjach. Mieszać oba składniki tj. Bazę i Reaktor w szybkim tempie, w proporcji objętościowej, dozując dokładnie ilości ze strzykawek.
Klej sztywny, lekko elastyczny - 1 część Bazy do 0,5 części Reaktora
Klej elastyczny, sprężysty - 1 część Bazy do 0,75 części Reaktora
Klej bardzo elastyczny, jak guma -1 część Bazy do 1 część Reaktora. W tej proporcji zmniejszona odporność termiczna – używać w temperaturach użytkowania połączenia nie większych niż 50°C.
Po zmieszaniu pozostanie jeszcze 4 – 6 minut na położenie zmieszanej pasty na klejonych detalach. W ciągu następnych 10 minut nastąpi powolne utwardzenie kleju. W cieńszych warstewkach utwardzenie uzyskuje się później, po 20 – 40 minutach. Całkowite utwardzenie następuje po kilku, kilkunastu godzinach w zależności od temperatury otoczenia.
Niektóre zastosowania konstrukcyjne i naprawcze.
1. Usuwanie nieszczelności wymienników ciepła, przewodów wodnych, centralnego ogrzewania, zbiorników paliwa i oleju, łatanie poszycia poliestrowego jachtów i zbiorników itp.
2. Reperacja pęknięć w detalach metalowych. Wzmacnianie skorodowanych elementów i blach przez nakładanie kilku warstw bandaży tkaninowych, z płótna szklanego lub siatek metalowych z warstwą kleju.
3. Mocowanie klejem wałków w otworach, śrub w elementach nagwintowanych oraz mocowanie wzajemne poszczególnych elementów konstrukcji metalowej, ceramicznej, plastikowej przy pomocy spoiny klejowej .
4. Osadzanie na stałe elementów metalowych w podłożu ceramicznym , w podłożu betonowym, w marmurze, granicie, porcelanie, porcelicie, szkle, drzewie, twardej gumie, tworzywach sztucznych (z wyjątkiem polietylenu)
5. Mocowanie wzajemne elementów metalowych, ceramicznych, kamiennych, porcelitowych, szklanych, drewnianych, etc np. budowa z kleju zregenerowanego gniazda dla łożyska tocznego
6. Uszczelnianie bloków cylindrów i głowic silników od strony wodnej, likwidacja pęknięć odlewów i spawów. Wykonujemy wówczas rowkowanie pęknięcia szlifierką czy wiertarką, na początku i końcu pęknięcia nawiercamy i w taki rowek wprowadzamy klej – korzystnie dodatkowo przylepiając na wierzch, zagłębiając w klej, siateczkę metalową lub płótno szklane i smarując na wierzchu spoiny ponownie warstwą kleju.
Przed sklejeniem korzystnie jest zmatowić powierzchnie sklejane papierem ściernym lub ściernicą a następnie dokładnie odtłuścić miejsca sklejane i nakładać preparat po bardzo dokładnym 3-minutowym zmieszaniu szpatułką, dołączoną do zestawu. Od dokładności mieszania partii zależy wytrzymałość połączenia.
Uwaga: nie pomieszać kolorów zaślepek przy nakładaniu ich na strzykawki.
Każda ze strzykawek jest wyposażona w zaślepkę podobnego koloru do koloru na etykiecie przylepionej do strzykawki. Pomyłka w nałożeniu zaślepki z niewłaściwym kolorem może skutkować wstępnym utwardzeniem wypływu substancji ze strzykawki.
Bezpieczeństwo, higiena pracy.
Klej nie zawiera składników toksycznych. Niektóre osoby mogą być nieznacznie uczulone na związki aminowe zawarte w reaktorze – jednakże te związki są nielotne, niebezpieczeństwo minimalne. W czasie mieszania, nakładania kleju-pasty winny być zakładane rękawiczki ochronne. W wypadku dostania się do oka reaktora B – wypłukać oko strumieniem wody. Pobrudzone ręce zmyć woda z mydłem a żywicę zmywać z dłoni denaturatem, acetonem.
Produkt chroniony zgłoszeniem pat. w Polsce P-370024 i zgłoszeniem wspólnotowego wzoru przemysłowego.